Posts Tagged ‘Relays’

Veterans on track

May 31st, 2012 by News Desk

Steve Lake

ASHFORD AC are currently second in the Southern Counties Veterans League following the Division 1 meeting at Dartford Park
The quartet of Steve Langford, Steve Lake, Iain Presnall and Pete Davey romped to victory in the 4x200m relay and also enjoyed individual successes.
Lake won the M35 long jump and notched a personal best 12.3 winning the B 100m while Davey also had a best of 11.9 for second in the A race.
There was another personal best 12.6 for Presnell winning the M50 100m while Langford leapt to 4.06m to take the M50 long jump honours. Presnell was also fifth in the M35 discus.
Ian King and Paul Wheeler picked up vital points in the M35 800m while Kevin Williams was third in the M50 800m.
Wayne Howe was a fine second in the M50 discus while Mick Goodall had a personal best 21.96m in the M60 discus and also competed in the M60 100m.
Ashford were second to Blackheath and Bromley on the night by a single point and now trail them overall 179-164 ahead of squads from Cambridge Harriers, Dartford A, Medway/Maidstone and Bexley.

Solid start for young athletes

April 18th, 2012 by News Desk

ASHFORD made a creditable start in the Kent Young Athletes League at the Julie Rose Stadium finishing second overall in the boys and third in the girls.
Alex Lynch was the star of the U15 boys winning the shot in convincing style with 10.90m with Oliver Marsh going close to making it a double second in the B event with 5.69m. It was a similar story in the discus with Lynch second in the A string with 22.33m while Ed Miller won the B string with 20.78m.
It was a good day for Miller too second in the A javelin with 30.60m with the B section won by Kyle Denning with 29.72m.
Kyle was also fourth in the A 800m with 2:34.5 and fifth in the long jump (4.41m) while Lynch was fifth in the 200m (25.9) with Owen Morgan fourth in the B string (28.8).
Jordan Rogers was third in the 1200m walk (14:20.4) and Miller sixth in the 100m (13.9) with Marsh fourth in the B 100m in 15.0.
Kieran Eland ran a fine 2:29.9 to be third in the B 800m and Alexander Hardy fourth in the B long jump 3.97m. Ashford were fourth in both relay events.
In the U13 boys Jake Timmins had a good day winning the long jump with 3.99m and a fourth in the 100m with 14.5 while Lewis Godden was second in the B sprint with 14.7. Lewis was also second in the B discus with 12.36m.
Elliott Rudd followed up his win in the high jump with 1.30m with third in the B 200m (34.2) and Kian Crawford performed well with a third in the A discus (15.00m) and second in the A hammer 17.63m plus a fourth in the A 200m with 31.1.
Ashford were third in the 4x100m relay.
Jaimee-Ann Heyes notched the only A victory in the U13 girls winning the javelin with 20.1m and Sienna Farrance almost made it a double for the club second in the B event with 10.99m.
Emelia Isaac had a fine day winning the B shot with 5.81m with Jaimee-Ann second in the A event with 6.04m and Emelia was second in the A long jump with 4m with Faith Cox winning the B event with 3.34m.
Sienna and Faith also had seconds respectively in the A and B 1200m walk and Faith was also fourth in the B 150m (23.9) with Jessica Box sixth in the A race with 23.2.
Jessica was also fifth in the 75m sprint (11.2) with Jacqueline Benson fifth in the B race with 12.9.
In the 600m Jessica Carley was fourth in the A race (1:53.1) with Alexandra Prickett fourth in the B race with 2:04.7. The duo also competed in the high jump with Alexandra third in the A section with 1.15m and Jessica third in the B event (1.10m).
Hannah Brooks won a C string 150m in 24.6 and the girls were fourth in their relay to be a fine third overall in their section.
In the U15 girls the only victory came in the 4x100m relay but there were a number of solid individual displays Mary Coleman second in the B shot with 6.94m with Hannah Owen fourth in the A event with 7.85m and the duo did well also in the hammer Hannah third in the A event (21.12m) and Mary third in the B with 15.10m.
Ciara Ewart had a second in the B discus with 11.32m with Rebecca Cock fourth in the A event with 12.38m and Ciara also had a fifth in the 100m sprint (13.4) with Eve Graham sixth in the B race (14.7).
Charlotte Tappenden, Rebecca and Casey Smith also worked well in the 200m while Casey and Eleanor Potter gained valuable points in the 800. Charlotte and Eve also secured vital points in the high jump.

Youngsters on track

June 6th, 2011 by News Desk

ASHFORD’S youngsters have been in good form in the McCain UK Young Athletes League winning their opening two matches at Hastings and at the home Julie Rose track.
The results showed the depth of talent coming through at the club with a number of top grade performances.
At Hastings the 57 strong team ranged from experienced athletes to under 13s making their debuts and there were fine Grade 2 displays by young Ruby Cox in the U13 70m hurdles and star field eventer Tom Snare in the U17 discus. Tom also notched a Grade 3 in the shot.
Other top performers in the U13s were Ed Miller in the shot and Hannah Owen in the 75m sprint while in the U15s best performances came from Ben Isaac (80m hurdles), Ellie Gooding in the 75m hurdles and pole vault; Jack Goss in the 1500m and Aaron Meakin in the hammer.
The fine talent was shown in the U17s with excellent displays by Kayleigh Miller-Leslie in the 80m hurdles and 300m; Lauren Bamford in the 300m hurdles, Hester Hill’s 200m and high jump; Lizzie Highwood in the discus, Quaizim Omotosho’s shot and Tom Williams in the 200m.
Ashford won both U17 sprint relays and also took the women’s 4x300m relay.
The club were determined to shine on their own track and responded with another great day and a rash of personal bests.
They snapped up a brilliant 33 victories with Snare again outstanding winning the hammer, discus and shot just missing a hat-trick of personal bests.
Kayleigh Miller-Leslie was another treble winner taking the U17 100m, 80m hurdles and high jump; Ruby Cox again shone winning the U13 100m and 70m hurdles- the latter in her best ever 12.5seconds- and Ben Isaac won the U15 long jump in a personal best 5.36m and the 80m hurdles.
Another double came from Alex Lynch in the U13 shot and discus both with personal bests while Max Reeves claimed the U17 long jump in a best ever 5.21m and also the 100m hurdles. Ed Miller had a storming best ever 5:39.9 winning the U13 1500, added victory in the shot and was second in the 100m.
Other sprint wins came from Nathan Fatola in the U17 100m, Hester Hill in the 200m and Lauren Bamford in the 300m while in the longer distances Amelia Jones took the 800m.
Kate Funnell, better known as a race walker, turned on the pace to win the U17 1500m in a personal best time of 6:12.3 while the technical hurdles success continued with wins for Jake Timmins in the 57m hurdles in a personal best 15.8 and Tom Williams with another best in the 400mH in 63.4..
Sam Lynch won the U17 women’s pole vault with 1.90m while Eve Graham took the U13 long jump; Abigail Purkis the U17 triple jump with her best ever 8.52m and there were personal bests for Aaron Meakin in the U15 hammer win and Jack Goss in the U15 javelin victory.
Ashford won the U13 boys and girls 4x100m, as did the U17 squads and well as the U17 women’s 4x300m.