Archive for the ‘YDL Southern’ Category

Poised for victory

July 7th, 2013 by News Desk

THE Ashford/Thanet composite squad go into the final UK Youth Development League Southern South 2 match at Erith Stadium needing a big effort if they are to snatch the title away from Crawley.
Crawley have a narrow lead from second placed Ashford but it will be a battle royal again after the two squads slugged it out toe to toe in the last contest.
A win by just one point gave Crawley their advantage in the U20/U17 contest at Sutton Valence but it was the Sussex team who squeaked home with 640 points to Ashford’s 639.
Once again the Ashford/Thanet side did their utmost to cover as many events as possible and had some notable successes.
Lewis Smith had a brilliant double with a personal best 59.88 to win the strength sapping U17 400m hurdles and added victory with another best in the triple jump with 12.20m while young Declan Burton produced a storming 3000m with the 15-year-old recording a fine personal best 9:59:08 to take the victory. Declan had another PB for third in the 1500m and Lewis was also fourth in the A discus.
Ellie Gooding maintained her domination in the pole vault winning the U17 event with 3.65m and then ran the U20 100m hurdles to notch another success with 15.61.
Debbie Martin has been irrepressible adding another double success winning the U20 B long jump with 4.49m and then claimed the shot honours with 6.21m.
However, she was below her best in her specialist event the high jump but a 1.60m clearance was still good enough for second place in the A event while Hattie Molloy took maximum points winning the B high jump with a personal best 1.45m. Hattie also won the B pole vault with 2.25m with Lana-Emily Foyle second in the A event with 2.55m and was second in the B triple jump.
Rhiannon Wallwork took on another impressive workload winning the U20 A triple jump with 11.35m, second in the A javelin with 16.90m and another second in the A long jump with 5.17m.
Mary Coleman is growing with experience with the 15-year old winning the U17B discus with 18.89m and had fine seconds in the A shot with 6.93m and A hammer with a personal best 18.78m.
Robert Banks soared to a personal best 5.41m in winning the U20 B long jump and was third in the U17 200m and fifth in the 100m while Ben Isaac won the U17 100m hurdles and was second in the long jump.
Jack Huxley backed up Jacob Lane’s second in the U20 high jump by winning the B event and the 16-year-old also claimed second in the discus and third in the pole vault. Jacob was also second in the A 110m hurdles.
Sisters Kate and Megan Lillington notched good points in the U20 800m, Kate winning the B event and both recording season bests while Kieran Eland had a personal best in taking second in the U17 800 and Ethan Collins and Will Dickinson also setting bests in the U20 events.
Ashley Buckman had a fine win the U20 triple jump despite being the youngest in his group; second with a personal best in the B 110m hurdles and third in the long jump.
Bethany Kimber was second in the B U20 200m backing up Katie Keet’s fourth in the A race and young Matthew Ottewill secured good points with third in the U17 javelin and fifth in the shot.
Rebecca Cock was second in the B 100m and discus and Ellery Ireland second in the A 200m while in the hurdles Charlotte Tappenden had a PB in the 300m hurdles as did Kyle Denning in the U20m 400m hurdles. Kyle was also second in the U17 high jump.
The team points tally was boosted by wins by Thanet teammates Diana Ageyoke, Oliver Cooper and Ashleigh Newell.
Other crucial points winners were Amber Guyett, Tamara Anderson, Alexander Webb and Chris Wall.
Ashford’s best performance in the relays came in a third with a personal best in the U17 4x300m squad of Tappenden, Kimber, Gooding and Coleman.

Fine win by youth squad

June 29th, 2013 by News Desk

The composite Ashford/Thanet youth squad are still on track after a superb victory on home turf in the Youth Development League southern division.
They held off the challenge of main rivals Crawley and Brighton & Hove with a series of outstanding performances.
In the U15 girls Grace Sullivan continued her fine progress this season in an Ashford double soaring to a personal best 5.14m to win the A event in style while teammate Emilia Isaac claimed B honours with 4.32m.
Grace was also third in the A 100m while Emilia was second in the A 75m hurdles with the B race won by teammate Chloe Foord.
Ashford also shone in the javelin with the A event claimed by Emily Knights-Toomer with Jaimee-Ann Heyes second in the B competition.
Hannah Owen was edged out of top honours three times with second in the A discus, hammer and shot but had good back-up with B wins from Chloe Williams and Alice Fox.
There were personal bests from Ellie Atkins and Foord in the 1500m and crucial points picked by Alexandra Prickett, Amber de Moubray, Beatrice Lever and Madilyn Johnson.
The U13 girls also shone with a fine double secured in the 800m with personal best victories by Hannah Brooks and Faith Cox with Faith clocking a stunning 2:42.89. Hannah also was third in the B shot with Thanet’s Omega Skeen second in the A event.
Another double came in the high jump won well by Faith Etokowo in a personal best 1.39m while Thanet’s Leah Henniker cleared another best of 1.25m for the B victory.
Omega secured good points with a win in the A 150m and Ella Hindle second in the B race and Omega also was second in the B 75m sprint which also would have brought her victory in the A race.
Jade Curtis won the A long jump comfortably with Ella Hindle second in the B jumps in a personal best 3.41m with vital points also secured by Lauren Chambers, Alice Bussey and Katy Burton.
A personal best 18.69 throw gave Ellie Rush second in the A javelin with Emily Giardina scoring well in the B throws and B hurdles.
Two personal bests gave the squad maximum points in the U15 boys pole vault won by Alex Hardy with a 3m clearance and Leon King the B honours with 2.20m and Thanet’s Adam Jacques and James Anderson also had pbs in a fine double for the hammer honours.
Anderson also won the A discus and the duo took seconds in the A and B javelin while King won the A high jump with a pb of 1.50m with Jake Timmins second in the B event.
Timmins and Oliver Marsh shone in the 80m hurdles with second places with Marsh recording a best time of 15.85 and he was also second in the 300m B race with Hardy scoring in the A race.
Peter Banks and Thanet’s Philipos Stamatiou did well in the sprints almost doing a double in the 200m with Banks second in the A race and his teammate winning the B event.
Banks also had a pb of 5.10m for third in the A long jump with the B event won by Harjan Khiara with 4.99m. and Ed Miller had two fine seconds in the B shot and discus. Other contributors were Ellis Bennett, George Maher, Frank Webster and Marshall Smith.
Just the one victory came from the U13 boys with Jack Seery winning the A 800m although Joe Griffiths went close to making it a double.
There was consistent scoring by the squad with a pb for Tom Keaveney in the high jump and good displays by Harry Pitman, Connor Neal, Lewis Godden, Jake Chapman, Leon Noelkin and Luke Cressey.

Double for Buckham

June 6th, 2013 by News Desk

ASHFORD AC were eased into third place in their senior Youth Development League match at Lewes but are still well placed to challenge for the title going into match 3 at Sutton Valence on June 30.
Ashford were again boosted by their link-up with Thanet AC enabling them to cover most events.
Young Ashley Buckham was one of the stars of the U17 squad with a double victory taking the long jump and triple jump honours with 5.57m and 12.15m respectively.
There was a similar success for Ellie Gooding in the women winning the U20 100m hurdles with 15.1 and then lifting the U17 pole vault with 3.40m with teammate Lana-Emily Foyle making it a club double by winning the U20 pole vault with 2.75m and Thanet teammate Hattie Malloy clearing 2.15m for the B win.
Lana was also third in the 400m and third in the A hammer.
George Huxley had a good day in the U20 men winning the 110m hurdles by almost a full second and took second in the 100m sprint with 11.2 with brother Jack earning good points in the discus, high jump and pole vault.
Good points came from the 800m with Neil Daughters third in the A race and Kyle Denning fourth in the B event. Kyle was also second in the 200m steeplechase and third in the high jump.
In the field Nate Fatola scored in the javelin, and Will Dickinson was in action in the shot, hammer and triple jump with strong support from Thanet’s James Jeacock, Oliver Cooper, Bradley Sloan and Chris Wall.
In the U17s Ben Isaac swept to a convincing win in the 100m hurdles and in the sprints Lewis Smith and Robert Banks scored well with Kieran Eland in action in the 400m and 800m. Lewis also ran the U20 A 400m hurdles.
In the U20 women Amber Guyett won the A javelin in style while Ciara Ewart and Katie Keet scored well in the 200m. Ciara was also fourth in the long jump.
Rebecca Cock had an excellent win in the U17 discus with 23.22m and a fourth in the javelin but there was good scoring from Charlotte Tappenden, and Pippi Randall and by Thanet’s Tamara Anderson and Ashleigh Newell.
The relays were solid with second places for the U17 4x100m and 4x300m women, and the U17 4x400m boys.
Match score: 1 Crawley 687, 2 Team Sussex 674, 3 Ashford 459.5, 4 Horsham Blue Star 418, 5 Bexley 321, 6 Medway & Maidstone 255.5, 7 Invicta’s Paddock 112.