Archive for the ‘Sportshall’ Category

Sportshall triumphs

February 17th, 2013 by News Desk

YOUNG Ashford athletes had an outstanding day for Kent in the South East Regional sportshall championships at Burgess Hill
The 17 Ashford athletes earned their place after fine performances at the Kent championships making up the highest number in the Kent squad and competed against six other counties in the a tremendous competition.
Under 13s Alexandra Prickett and Jaimee-Ann Heyes both won gold in the speed bounce while U15 Rhiannon Wallwork won two medals including a bronze for third in the overall competition and a silver in the standing long jump, which was a terrific achievement.
Rhiannon also just missed out on a medal in her 4 lap race finishing fourth.
Charlotte Tappenden was another medal winner in the U15 girls with an excellent silver in the speed bounce with 87 bounces. Hannah Owen was the sixth member of the team, her best event the Speed bounce where she finished 11th with 78 bounces. Pippi Randell ran a strong race in the 8 lap Paarlauf with Rhiannon but unfortunately they could only finish third.
George Maher won U13 silver in the standing triple jump, CharlotteTappenden U15 silver in the speedbounce and Alex Lynch won a fine U15 silver in the shot with a putt of 10.03m while an unlucky Ben Isaac just missed a medal with fourth in the standing triple jump with 8.01m.
Cameron Amedee’s best result came in the same event where he finished 6th with 7.58m. Kyle Denning also in the standing triple jump finished in 10th place with 7.20m.
Marcus Epps (Sittingbourne Community College) teamed up with Lynch for the 8 Lap Paarlauf to finish 5th.
The team came fourth on the day behind very strong teams from Surrey, Hampshire and Sussex. In the all-rounder competition Camron Lyttle came 9th, Ben Isaac 13th, Cameron Amedee 15th, Alex Lynch 20th, Kyle Denning 33rd, Robert Latchford 37th.
The U13 boys finished fifth in their competition winning four medals led by George Maher‘s silver medal in the standing triple jump with 7.02m and he finished seventh in the 2 Lap race after qualifying for the final.
Kian Crawford came sixth in the speed bounce with 75. Harry Pitman made the final of the 4 Lap race and came seventh and just missed out on a medal in the vertical jump coming fourth with 55 cm just 1cm behind the bronze medal winner.
An injury in the high jump forced the cancellation of the event so Jake Timmins missed out on the chance of a medal. Mathew Cranfield and Ellis Bennett made up the rest of the team.
In the U13 girls Emilia Isaac was sixth in the shot with 8.37m. Faith Etokowo covered the high jump while Faith Cox helped the team to sixth overall.
The U15 girls team finished second overall by only a couple of points, just missing out on a chance to represent the South East region in the national finals in Birmingham next month.
Although they did not qualify for the National Finals on the day there is still a good chance that they can claim runners up place on April 7 at the NEC but will have to wait until after the Northern Final on March 9 to find out.
The U15 boys finished fourth, U13 girls sixth and U13 boys fourth.
Team managers Fiona Sime and Tina Tappenden said it was a fantastic achievement by all the athletes, and that all at AAC should be very proud of them for all their hard work, commitment and achievements.
Anyone interested in joining AAC for an opportunity to participate in similar exciting competitions should either contact or come along to a training night on Tuesdays or Thursdays (1730-2000).

Tom takes silver

December 21st, 2012 by News Desk

THE first ever Kent U11 Sportshall Decathlon at The Stour Centre, Ashford attracted 86 entries and produced some excellent competition.
The athletes competed in 10 events each – 10 x 10m shuttle run, balance test, chest push, Hi-Stepper, soft javelin, speed bounce, standing long jump, standing triple jump, target throw, vertical jump over a period of two hours, and points were awarded on performance in each event.
Medals were presented to the first three boys and girls.
Boys – 1 Ellis Perry (Thanet AC) 524 points; 2 Tom Keaveney (Julie Rose Juniors) 488; 3 Henry Mileham (St Nicholas-at-Wade Primary School) 487.
Girls – 1 Mia Hillyard (Thanet AC) 470 points; 2 Erin Moses (Thanet AC) 462; 3 Megan Groombridge (Dartford Harriers) 444.
It was organised jointly by Ashford Leisure Trust, Ashford AC and Thanet AC on behalf of the KCAA (organisers Pete Le Rossignol, James Bridge, Darren Hatton and Phil Pittock ad it will now become an annual event.
The Decathlon doubled as the trials for the South East Regional Fun in Athletics Festival at Burgess Hill, West Sussex in January

Family double in championships

December 21st, 2012 by News Desk

ASHFORD AC were in tremendous form in the Kent Sportshall championships held on their own turf at Ashford’s Stour Centre winning a clutch of medals.
There was a clean sweep in the U13 girls led by Emilia Isaac with Jaimie-Ann Heyes second and Alexandra Prickett in bronze.
Other fine displays came from 10 Rebecca Humphries, 12 Hannah Graham, 14 Chloe Foord, 15 Jemma Coales, 16 Faith Cox, 18 Grace Baptiste, 21 Ellie Atkins.
In the indiviual events Isaac was second in the shot and 2 lap race and third in the standing triple jump while Prickett won the 6 lap and was second in the standing long jump.
Heyes led a clean sweep in the speed bounce from teammates Prickett and Graham.
George Maher won the U13 boys with victory in the triple jump and seconds in the vertical jump, long jump and 2-lap race.
He had fine support from the rest of the squad with Matthew Cranfield fourth, Kian Crawford fifth, Jake Timmins sixth, Marshall Smith seventh, Harry Pitman ninth and Ellis Bennett 12th.
Cranfield won the 2-lap race with Timmins third and was also second in the shot and third in the long jump.
Crawford won the speed bounce and Pitman the 4-lap race from teammate Bennett who was also second in the 6-lap run with Smith third.
Ben Isaac made it a family double winning the U15 boys title in another group dominated by Ashford with Alex Lynch second, Cameron Amedee third and Kyle Denning fourth.
Matt Brisley was sixth, Harjan Kharia eighth, Peter Banks 12th and Oliver Marsh 13th.
Isaac won the triple jump in a sweep with Amadee and Denning and was also second in the 2-lap race with Amedee third.
Lynch led the club sweep in the speed bounce from Brisley and Isaac and Alex also won the 4-lap race with Banks third. Denning added victory in the 6-lap event and third in the vertical jump. Lynch was second in the shot as was Amedee in the long jump.
The U15 girls almost made it a clear sweep but had to settle for second through to seventh places.
Silver went to Rhiannon Wallwork who won the 4-lap event, was second in the triple and long jumps and third in the shot, while bronze was taken by Pippi Randall after seconds in both the 4-lap and 6-lap races.
Hannah Owen, winner of the speed bounce in a sweep with Charlotte Tappenden and Eleanor Potter, had to settle for fourth with Tappenden fifth, Potter sixth and Eve Graham seventh. Grace Sullivan was 11th and Tazmyn Burgess 19th.
Tappenden was also third in the 2-lap, Potter third in the long jump while Graham was third in the 6-lap race.
In the U17 boys Lewis Smith was third.
The future of the sport looks bright with U11s also shining with fine displays by the Julie Rose teams with the Jaguars second, Cheethahs 17th and Lions 25th.
Sonny Wirt won the ball throw with Oliver Rice third and Nathanial Hughes seventh and Sonny was also third in the long jump with Alysha Strain 11th and Luke Bofeast 18th.
Tom Keaveney had another good day fourth in the speed bounce and sixth in the vertical jump while Sarris Teale was 15th in the speed bounce with Luke Hughes 20th and Toby Yernon 17th in the vertical jump.