Archive for the ‘KYAL’ Category

Boys step up

August 22nd, 2011 by News Desk

A FINE victory by Jack Goss in the U15 800m helped Ashford AC boys take third in their Kent Young Athletes League meeting at Sutton Valence.
Jack clocked 2:15.4 to win comfortably and also had a fourth in the 400m.
Alex Lynch won the U15 discus by over a metre and George Hogben added a third in the B event while Alex was also second in the shot and was fifth in the 100m.
There were solid points gathered by Aaron Meakin and Kyle Denning.
Jordan Rogers won the U13 1200m walk and fine displays by Jake Timmins, Giles Manning, Noah Reynolds and Oliver Marsh.
A depleted girls squad were fifth in the meeting with their best placing a second for Emilie Knights-Toomer in the U13 javelin.
The hard working squad were Jessica Box, Eleanor Potter, Danielle Godden, Jessica Carley, Alex Prickett, Eve Graham and in the U15s Emily Hamlyn, Katie Keet and Jade Goss.

Good show by KYAL athletes

July 8th, 2011 by News Desk

ASHFORD boys took third to maintain their third overall in the Kent Young Athletes League at Canterbury while the girls are fourth.
There were a tremendous number of personal bests from this inexperienced squad so it was an excellent day for the Ashford teams.
Two of them came in a terrific double for Ashford in the U15 75m hurdles with Ellie Gooding winning the A race with 12.0 and Charlotte Tappenden taking the B race with 13.3. The duo also had thirds in the 100m sprint with two bests of 13.0 and 13.9 and both had bests again in the high jump with 1.40m and 1.30m respectively.
Ben Isaac has been in super form this year and had a personal double winning the the 80m hurdles in a best of 12.4 and the long jump with 5.15m while George Hoben almost made in a club double in the long jump second in the B event with 4.13m.
The clubs only other U15 win came in the B high jump with Elliot Rudd a personal best 1,25m with teammate Alexander Hardy a fine third in the A leap with another best 1.30m.
The other B win came in the U13 75m hurdles with Cameron Amadee clocking a superb personal best 12.7 and Alexandra Prickett notched a terrific personal best 14.8 for second in the girls B hurdles. Cameron and Ed Miller also both notched personal bests 14.0 in the 100m.
Jack Goss worked hard rewarded with pbs in the U15 400m and 800m of 59.1 and 2:15.3 well supported by Daniel Steadman and Zak Shaikh with bests in the B races.
Emily Hamlyn and Ciara Ewart both had thirds in the U15 200m as did Dan Steadman and Owen Morgan in the 1500m.
Hannah Owen had a fine pb of 1.30m for third in the A U15 high jump with Eve Graham also having a best of 1.10m in the B event.
Giles Manning and Felicity Endacott both had seconds in the 1200m walk with best times of 8:44.3 and 8:21.1 respectively while Zak Shaikh did the same in the U15 walk with a pb of 8:19.7.

Good opener for boys

April 11th, 2011 by News Desk

EXCELLENT weather brought out a big field for the opening Kent Young Athletes League meeting at the Julie Rose Stadium on Sunday.
Hosts Ashford were the overall winners in the boys while Blackheath and Bromley led the way in the girls pursued by Tonbridge and Ashford.
Oliver Marsh had a fine day for the Ashford U13s winning the shot comfortably with 5.62m in a double with Kian Crawford (5.15m) and then took second in the 800m with 2:54.5 and a third in the 75m hurdles (17.2).
Kian had another B string win in the javelin with 12.46m with Alex Peacock second in the A event with 12.59m and in a busy day Kian also was fourth in the 100m and ran a leg in the relay which saw Ashford claim second place.
Alex had a B string win in the discus (14.23m) in another club double with Ed Miller the A winner with a superb 18.51m. Alex was was third in the b high jump with A points taken by Joseph Whitby and good contribution by Giles Manning.
Jack Goss was the U15 star winning the 3000m in fine style with 9:44.64 with Declan Burton second in the B race (11:12.65).
The only double came in the walks won by Sam Marsh (8:34.82) and Zac Shaikh (8:49.96).
Lewis Hagger won the B discus with 14m with Alex Lynch second in the A event with a challenging 20.51m and Alex was also second in the shot with 8.69m, third in the A 100m with 13.0 and helped the 4x100m relay squad to third with Ben Isaac, Shaikh and Marsh.
Ben was second in a A 80m hurdles and third in the 200m.
Valuable points were also secured by Owen Morgan, Daniel Steadman, Kyle Denning and Aaron Meakin.
The girls were third overall after a superb second place by the U13 squad.
Two doubles were secured with Felicity Endacott and Jessica Carley winning the 1200m walk and Emelia Isaac and Jessica Box dominating the javelin.
Felicity grabbed a second win taking the discus honours with 15.32m and a second in the B shot which was won overall by teammate Hannah Owen with a tightly contested 6.71m. Hannah was also third in the 150m and fourth in the high jump.
Ruby Cox won the A 70m hurdles with Emelia fourth in the B race and Ruby was also second in the 100m (10.7) with Alexandra Prickett second in the B race (11.7).
Good points were added by Jaimee-Ann Heyes, Jessica Box, Eleanor Potter and Charlotte McGowan.
The U15 squad were tested all the way with the best result coming in the discus where Mary Coleman took second in the A event with 15.75m and Rebecca Cock won the B points with a fine 11.02m.
All the girls battled well with points from Ciara Ewart, Ivy Manning, Annamarie Gould, Jade Goss, Ellie Gooding and Charlotte Tappenden.