Archive for the ‘KYAL’ Category

Youngsters up and running

April 21st, 2013 by News Desk

ASHFORD AC’s youngsters launched their bid for the Kent Young Athletes League with some fine performances at Norman Park.
Pick of the U13 boys was Lewis Godden with a double success winning the discus with a convincing 14.47m and the long jump in fine style with 4.43m. Lewis was also close to the treble finishing second in the A 800m.
Harry Pitman shone in the 200m winning with 29.8 and was third in the A 100m and well as running well in the 800m.
Despite good points from Thomas Keanvey Ashford suffered from too small a squad leaving 11 events unchallenged.
Ashford’s U15 boys were third in their section with their best results coming in the javelin with an A win by Ed Miller with 34.39m and Kian Crawford second in the B event with 23.31..
Good points also came in the discus with Miller second and Crawford third in their sections.
Daniel Hall won the B long jump with 4.34m with George Maher third in the A event with 4.58m and Daniel was also third in the B high jump. Maher and Matthew Cranfield were both third in the shot and the duo joined Ellis Bennett and Alex Hardy to take second in the 4x300m relay.
Ben Chapman and Jake Timmins took thirds in the 80m hurdles and also in the points was sprinter Ben Chapman.

Leading the way in the U15 girls was a fine double success in the javelin for Emilie Knights-Toomer taking the A honours with 24.77m and Jaimee-Ann Heyes winning the B section with 18.68m, both recording personal bests.
Jaimee-Ann also was third in the A hammer and third in the B high jump while Emilie joined Eve Graham, Alexandra Prickett and Hannah Owen for third in the 100m relay event.
Eve also had a fourth in the 100m sprint, third in the B 200m and second in the B long jump while Chloe Foord picked up good points in the A long jump and 200m and B 75m hurdles.
There were fine efforts too by Eleanor Potter, Danielle Godden and Ellie Atkins.
The U13 girls also finished fourth in their secion with best haul coming in the long jump with an A victory by Jade Curtis with 4.22m and second in the B section by Hannah Graham with 3.20m.
The duo also shone in the 70m hurdles both in second with 13.3 and 16.6 respectively.
Jacqueline Benson notched a personal best in winning the 1000m walk while Ella Hindle won the B 100m in a best of 11.3 with Jade fourth in the A race also with 11.3.. Faith Cox also had a fine run in the C race winning with 11.5 and was fifth in the 600m with Hannah Brooks a fine secondAlso in the points were Faith Etokowo and Rebecca Humphries.

Double success for Emilia

July 15th, 2012 by News Desk

ASHFORD AC’s Emilia Isaac had an outstanding day helping the girls finish second overall by just half a point at the Kent Young Athletes League meeting at Erith.
The talented U13 notched victories in the 70m hurdles with 12.6 and long jump 4.21m; was also second in the B shot with 6.16m and anchored the relay squad.
The long jump gave the club their only girls double of the day with Chloe Foord winning the B event with 3.91m and Alexandra Prickett almost did the same in the hurdles missing the B victory by .1 of a second with 13.6.
Jaimee Ann Heynes won the A javelin with a personal best 23.90m, was third in the A shot with another best 6.43m and was a fine second in the B high jump with a third personal best 1.20m.
There were also fine contributions from Asha Root, Jaqueline Benson, Jessica Box and Sienna Farrance.
The U15 girls all contributed strongly for third in their group but the sole victory came in the relay run by Ruby Cox, Hannah Owen, Charlotte Tappenden and Ciara Ewart.
Rebecca Cock shone with three personal bests second in the discus 17.60m, fifth in the shot 5.85m and fourth in the B hurdles 15.9.
Closest to victory was Charlotte Tappenden narrowly edged out in the A high jump with 1.40m with Hannah Owen second in the B event on countback with 1.35m.
Eleanor Potter had a personal best 30.6 in the B 200m and Natlie (corr) Wyborn a best 2:43.5 in the A 800m.
The girls are third overall in the latest league table.
Ashford’s boys are also third after a second place at Erith spurred by a victory for the U15s scoring well across the events but with the only wins coming in B events.
Kyle Denning had two wins taking the B 800m in a personal best 2:23.0 with Kieran Eland also running a pb in the A race of 2:19.5 and Kyle won the B 80m hurdles in another best of 14.3 with Cameron Amadee a tight second in the A race with a best of 12.9.
Daniel Steadman won the B javelin with Ed Miller almost making it a double second in the A event and the roles were reversed in the shot with Miller winning the B event and Steadman second in the A contest with a personal best 8.30m.
Ed was also second in the A discus where Alex Hardy was the B event winner.
In the sprints Peter Banks had a personal best in the 100m with 13.0 as did Josh Palmer in the B race with the same time and in the 200m Zak Shaikh backed up Banks with a pb in the B race with 28.8.
The U13s celebrated two A wins with Jake Timmins taking the A 75m hurdles with a personal best 13.0 with Joe Whitby close to the double with a best of 14.2 while Elliott Rudd won the A high jump with a personal best 1,40m with Jake second in the B event with 1.25m.
No competitors in three events cost them dearly but there were good contributions from Harry Pitman and Henry Fairbrother.

Solid start for young athletes

April 18th, 2012 by News Desk

ASHFORD made a creditable start in the Kent Young Athletes League at the Julie Rose Stadium finishing second overall in the boys and third in the girls.
Alex Lynch was the star of the U15 boys winning the shot in convincing style with 10.90m with Oliver Marsh going close to making it a double second in the B event with 5.69m. It was a similar story in the discus with Lynch second in the A string with 22.33m while Ed Miller won the B string with 20.78m.
It was a good day for Miller too second in the A javelin with 30.60m with the B section won by Kyle Denning with 29.72m.
Kyle was also fourth in the A 800m with 2:34.5 and fifth in the long jump (4.41m) while Lynch was fifth in the 200m (25.9) with Owen Morgan fourth in the B string (28.8).
Jordan Rogers was third in the 1200m walk (14:20.4) and Miller sixth in the 100m (13.9) with Marsh fourth in the B 100m in 15.0.
Kieran Eland ran a fine 2:29.9 to be third in the B 800m and Alexander Hardy fourth in the B long jump 3.97m. Ashford were fourth in both relay events.
In the U13 boys Jake Timmins had a good day winning the long jump with 3.99m and a fourth in the 100m with 14.5 while Lewis Godden was second in the B sprint with 14.7. Lewis was also second in the B discus with 12.36m.
Elliott Rudd followed up his win in the high jump with 1.30m with third in the B 200m (34.2) and Kian Crawford performed well with a third in the A discus (15.00m) and second in the A hammer 17.63m plus a fourth in the A 200m with 31.1.
Ashford were third in the 4x100m relay.
Jaimee-Ann Heyes notched the only A victory in the U13 girls winning the javelin with 20.1m and Sienna Farrance almost made it a double for the club second in the B event with 10.99m.
Emelia Isaac had a fine day winning the B shot with 5.81m with Jaimee-Ann second in the A event with 6.04m and Emelia was second in the A long jump with 4m with Faith Cox winning the B event with 3.34m.
Sienna and Faith also had seconds respectively in the A and B 1200m walk and Faith was also fourth in the B 150m (23.9) with Jessica Box sixth in the A race with 23.2.
Jessica was also fifth in the 75m sprint (11.2) with Jacqueline Benson fifth in the B race with 12.9.
In the 600m Jessica Carley was fourth in the A race (1:53.1) with Alexandra Prickett fourth in the B race with 2:04.7. The duo also competed in the high jump with Alexandra third in the A section with 1.15m and Jessica third in the B event (1.10m).
Hannah Brooks won a C string 150m in 24.6 and the girls were fourth in their relay to be a fine third overall in their section.
In the U15 girls the only victory came in the 4x100m relay but there were a number of solid individual displays Mary Coleman second in the B shot with 6.94m with Hannah Owen fourth in the A event with 7.85m and the duo did well also in the hammer Hannah third in the A event (21.12m) and Mary third in the B with 15.10m.
Ciara Ewart had a second in the B discus with 11.32m with Rebecca Cock fourth in the A event with 12.38m and Ciara also had a fifth in the 100m sprint (13.4) with Eve Graham sixth in the B race (14.7).
Charlotte Tappenden, Rebecca and Casey Smith also worked well in the 200m while Casey and Eleanor Potter gained valuable points in the 800. Charlotte and Eve also secured vital points in the high jump.